גירושין או התרת נישואין, כל הדרכים לומר שלום

מאת : אירית רוזנבלום, עו"ד *

 

התרת נישואין אזרחיים או גירושין

התרת נישואין אזרחיים או גירושין

מידי יום ביומו מחליטים אנשים לפרק את "החבילה" להיפרד, להתגרש לא לחיות יותר ביחד. יש מי שטוענים שבעידן המודרני ההחלטה על הפרידה, איננה שקולה מספיק ואיננה לוקחת בחשבון את הנזקים הסביבתיים שהיא גורמת. למשל ביחס לילדים, לפגיעה הנפשית רגשית ולנזקים הכלכליים. אולם הכי פחות אנחנו יודעים על איך עושים את זה. כיצד מחליטים אנשים להיפרד ולסגור את העניינים שביניהם.

"תורת הפרידה והגירושין" עשויה להיות לעיתים מסובכת הרבה יותר מההתקשרות הזוגית ולו רק משום שכאשר אנחנו מחליטים להתחתן או לחיות יחד הכול נעשה מתוך אהבה ורצון טוב, חלום שהכל בו ורוד ואילו הפרידה, הגירושין הם כבר רוויים בתחושות קשות, ברגשות עמוקים, לעיתים צד אחד פגוע יותר מן האחר וכפי שנאמר יש לכך מחיר.

תעודת זוגיות – מגנה עליכם מפני גירושין קשים ממושכים ומכוערים 

 • הליך ידידותי שאין בו שום סכנה – הליך הפרידה הידידותי ביותר כיום הוא באמצעות תעודת זוגיות, בני זוג שהתחתנו במשפחה חדשה באמצעות תעודת זוגיות, מגינים על עצמם מפני התערבות של גורם מוסדי חיצוני כגון, בית משפט, רבנות או בית דין דתי אחר.
 • הליך אזרחי לא ברבנות – תעודת הזוגיות מבוססת על תצהיר משפטי ייחודי, הקובע באופן מפורש שהזוגיות שלכם איננה בנויה ואיננה נובעת מהסכם דתי או הוראה דתית או פולחן דתי כלשהו ולכן איננה מכשירה את התערבות מוסדות הדת, לא במהלך חיי הזוגיות ואף לא חס וחלילה במקרה של פרידה.
 • גם צד אחד יכול לבצע את הפרידה – עם היחסים שלכם עלו על שרטון ואתם מחליטים להיפרד כשבידכם תעודת זוגיות, תוכלו בכל עת לפנות לארגון משפחה חדשה ולהודיע על סיום הקשר, לחתום על תצהיר פרידה ולשגר את תעודת הזוגיות שלכם למשפחה חדשה. גם צד אחד יכול להודיע על הפרידה במידה והצד השני איננו מוכן לשחרר אותו , אנחנו נשחרר. עם הודעת הפרידה מסתיימים היחסים ביניכם לכל דבר ואתם פנויים להתקשר בזוגיות אחרת עם כל בן זוג אחר.
 • לא יקר – גירושים שאינם כרוכים במעורבות של המדינה או מוסדותיה, לעולם יהיו פחות יקרים, הם לא יחייבו אתכם להצטייד בעורכי דין ולצאת לקרבות מתישים. אז קחו זאת בחשבון גם כן.
 • לא מגביל ואין חשש ממזרות – לא קיימת הגבלת זמן ביחס ליצירת קשר זוגי חדש, אין הגבלת זמן בקשר לכניסה להיריון ואין סכנה לילדים ממזרים.

עם זאת, יש לזכור תמיד שגירושין הם עניין פחות נעים, לעיתים קרובות הם אינם תהליך משפטי או בירוקראטי, לרוב הם כרוכים בעגמת נפש ותחושות רגשיות עמוקות.בידיעה שכאלה הם פני הדברים, חשוב שהבירוקרטיה לא תלבה את הרגשות והכעסים ושתוכלו לעשות הכול על מנת להקל על עצמכם. נישואים באמצעות תעודת הזוגיות היא דרך שתהיה נוחה לכם הרבה יותר גם במובן הזה.

לעולם עדיף ומומלץ להגיע להסכמה כאשר נפרדים ומחליטים להתגרש.

   מספר עובדות  שכדאי לדעת על גירושין 

 • הליך מגביל – אנשים הנרשמים כנשואים במרשם האוכלוסין ובספח תעודת הזהות שלהם רשום שהם נשואים, אינם יכולים על דעת עצמם לשנות עובדה זו והם חייבים לפנות לבית משפט או בית דין דתי כדי להתגרש.
 • חובת ההודעה למשרד הפנים -מי שמתחתן בנישואין אזרחיים עם בן זוגו, גם אם לא טרח להודיע על כך למשרד הפנים, הוא אדם נשוי. אדם נשוי איננו יכול לשנות זאת אלא בעזרת בית משפט או בית דין דתי.
 • אין דבר כזה גירושין אזרחיים בחו"ל – בני זוג ששניהם יהודים, שנישאו בנישואים אזרחיים בחו"ל אינם יכולים להתגרש בחו"ל אלא רק בישראל ברבנות בגירושים דתיים לכל דבר ועניין. מדוע מי שהתחתן בנישואים אזרחיים בחו"ל לא יכול להתגרש בחו"ל ? כי לשם כך הוא חייב להיות אזרח ותושב אותה מדינה או לפחות להתגורר בה חצי שנה ויותר.
 • סכנה פלילית – מי שערך טקס קידושין באמצעות רב שאיננו רב מורשה ברבנות, או רב רפורמי או קונסרבטיבי, עובר עבירה פלילית שדינה מאסר שנתיים (גם עורך הטקס הרב, עובר עבירה דומה).
 • נישואי תערובת וגירושי תערובת – בני זוג שאינם בני אותה הדת (נישואי תערובת) יהודי ונוצרי, נוצרי ודרוזי, מוסלמי ונוצרי וכד' שנישאו בנישואין אזרחיים בחו"ל, יוכלו להתגרש בגירושין אזרחיים בישראל בבית משפט לענייני משפחה, הליך הגירושין שלהם נקרא, התרת נישואין אזרחיים. גם אם רק אחד מבני הזוג יהודי, הרבנות איננה מעורבת בגירושין  ואיננה יכולה להיות מעורבת בהם.
 • הליך ממושך ויקר – גירושין הוא תהליך שעשוי להיות ארוך ומייגע רק בגלל העובדה שגורם מוסדי מעורב בו (בית משפט, רבנות, בית דין דתי) מהרגע שנרשמתם לנישואים הליך ה"שחרור" מהם איננו עניין פשוט והוא עשוי להימשך חודשים ואפילו שנים ולהיות מאד יקר.
 • סכנת הממזרות – אחרי הגירושין נשים צריכות להמתין 90 יום עד לבניית הקשר החדש ובכל מקרה אסור להן להכנס להיריון בתקופה זו, כי אחרת יירשם הילד שלהם כילדו של הגרוש שלהן ולא, הוא ייחשב כממזר.

זקוקים לייעוץ? חוששים שצריך להתגרש? רוצים להתחתן? זקוקים להסכם גירושין? מעוניינים בתעודת זוגיות ? צרו איתנו קשר בטלפון 03-5660504 (א'-ה' 09:00-18:00) או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:

טלפון*

ההודעה

שם מלא*

Email*

אשמח לקבל חדשות ועידכונים
captcha

אנא הזן את הקוד


[dynamictext ticket "quoteticket"]

 

* עו"ד אירית רוזנבלום, מומחית בינלאומית לדיני משפחה וטכנולוגיות פריון  היא הוגת הרעיון של תעודת הזוגיות

 

פורסם בקטגוריות: ידועים בציבור, יעוץ וסיוע משפטי, פוסטים לעמוד הבית, תעודת זוגיותתגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , השאר תגובה

פרסם תגובה

שדות חובה מסומנים ב *

*
*

מותר להעזר בסימני HTML הבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אירית רוזנבלום בגוגל+
מרקטיזם - פרסום בגוגל / פרסום באאוטבריין