הסכם ממון- שאלות ותשובות

מהו הסכם ממון ?

הסכם ממון הוא חוזה הנערך בכתב בין בני זוג, בין אם הם בוחרים להינשא ובין אם לאו, ובו מוסדרים כל ענייני הרכוש ביניהם, זאת בהתאם לרצון האישי והפרטי של כל אחד מהם. הסכם הממון הוא למעשה "תעודת ביטוח" שתבוא לידי ביטוי רק במקרה של פרידה. ההסכם נועד להבטיח כי גם במקרה של פרידה, לא יתעוררו מחלוקות קשות בין בני הזוג, וזאת על ידי כך שבני הזוג ייקבעו מראש את יחסיהם הממוניים: מה מרכושם יהיה רכוש אישי – היינו במקרה של פרידה, יישאר בבעלותו האישית של כל אחד מהם, ומה מתוך הרכוש יהפוך לרכושם המשותף – היינו, במקרה של פרידה יחולק בין שניהם. הסכם זה נעשה באמצעות עורך דין הסכם ממון המתמחה בתחום.ההסכם הוא הסכם צופה פני עתיד ולא אמורה להיות לו משמעות אלא במצב של פרידה או פקיעת הנישואין.

מה כולל הסכם הממון?

הסכם הממון, שנחתם בעזרתו של עורך דין הסכם ממון, נועד להגן על שני בני הזוג, וליצור מצב בו גם במקרה של פרידה, אף צד לא יצא מקופח ממערכת היחסים.

לא רק מיליונרים נזקקים להסכמי ממון. רבים מאתנו מתחילים את חיי הזוגיות כשרק חשבון בנק צנוע ברשותנו. אבל, הסכם ממון הוא הסכם צופה פני העתיד ולכן גם במקרה שאין לנו רכוש או רכושנו אינו רב, חשוב לקבוע הסדרים לגבי רכוש שנצבור בעתיד.

חתימה על הסכם ממון הוגן תבטיח את שני בני הזוג: בין אם מדובר באיתמר, אשר חושש לרכושו ובין אם מדובר באיילת, שחוששת שתקופח, תרומתה למערכת הזוגית (לדוגמא, גידול ילדים, דאגה לבית וכיו"ב) לא תבוא לידי ביטוי במקרה של פרידה, והרכוש כולו יוותר בידיו של איתמר.

הסכם הממון מחולק לשני חלקים עיקריים: רכוש שנצבר ערב הנישואין/החיים המשותפים, ורכוש שנצבר ממועד הנישואין ואילך:

רכוש שנצבר ערב הנישואין/ערב החתימה על ההסכם: האם הרכוש שצבר כל אחד מאיתנו ערב החתימה על ההסכם מהווה את רכושנו האישי או שמא במקרה של פרידה, גם הוא יחולק בינינו שווה בשווה? לדוגמא, האם רכבה של איילת, אותו רכשה שנה לפני שהכירה את איתמר יישאר שלה גם במקרה של פרידה, או שמא מחצית ממנו שייכת לאיתמר?

רכוש שנצבר במהלך חיי הנישואין: האם כלל הרכוש שייצבר במהלך חיי הנישואין יהיה שייך לשני בני הזוג, או שמא, עדיין תהיה משמעות לכמה כל אחד מהם השקיע בנכסים ועל שם מי הם רשומים?

לדוגמא, האם כל דירה שנקנתה ממועד הנישואין ואילך תהייה שייכת לשני בני הזוג בחלקים שווים, או שמא יהיה משקל לכמה כסף כל אחד מהם השקיע ברכישתה? לדוגמא, והיה ואיתמר מימן 70% מהדירה ואיילת מימנה 30% ממנה, הדירה תהיה שייכת לשניהם ביחס זהה או בהתאם לאחוזי השקעתם?

מאחר ומדובר ברכוש אשר נצבר במהלך החיים המשותפים, ולא ניתן לדעת מראש בדיוק במה הדברים אמורים, הסכם הממון מציע לקבוע עקרונות הוגנים מראש על מנת להתוות את מערך היחסים הכלכלי בין בני הזוג.

אם וכאשר נחתם ההסכם כדין באמצעות עורך דין הסכם ממון, הוא גובר על הוראות החוק יחסי ממון בין בני זוג , וכך בני הזוג יכולים ליצור עבור עצמם את המערכת הכלכלית/משפטית המועדפת עליהם.

מדוע צריך לערוך הסכם ממון

הדרך היחידה להסדיר את חלוקת הרכוש באופן שונה מזה הקבוע בחוק במקרה של פקיעת הנישואין היא רק באמצעות הסכם ממון.

גם אם אתם מסכימים לרוחו הכללית של החוק, קיימת חשיבות רבה לעריכת הסכם, כיוון שהחוק הוא כללי, והוא לא יכול לתת מענה לצרכים האישיים של כל אחד מאיתנו. עצם העובדה שכולנו מכירים או שמענו על סיפורי גירושין מכוערים מעידים על זה שאין די בחוק, וחשוב לתת מענה לצרכים האישיים של כל זוג וזוג, וליצור ודאות לגבי השיתוף הכלכלי הצפוי.

מעוניינים לערוך הסכם ממון? יש לכם שאלות נוספות? צרו קשר בטלפון 03-5660504 (א'-ה' 09:00-17:00) או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:

טלפון*

ההודעה

שם מלא*

Email*

 אשמח לקבל חדשות ועידכונים


[dynamictext ticket "quoteticket"]

מועד הכנת ההסכם ואישורו

נהוג לחשוב שאם לא חתמתם על הסכם ממון לפני החתונה, זה אבוד ולא תוכלו לחתום על הסכם בעתיד. אין זה נכון. על הסכם הממון יכולים לחתום זוגות העומדים להינשא, וכן זוגות שהם כבר נשואים וכמובן זוגות שכלל אינם חושבים על נישואין אלא על חיים משותפים.

על פי החוק, הסכם הממון בין בני זוג נושאים או בין זוגות העומדים להינשא חייב להיעשות בכתב וחייב לקבל אישור של בית משפט או של בית דין רבני. אבל, אם ההסכם נעשה על ידי בני זוג לפני הנישואין – ניתן לאשר אותו גם אצל נוטריון ללא צורך בפנייה לערכאות שיפוטיות.

במידה ובני זוג ידועים בציבור עורכים את ההסכם, ההסכם יהיה מחייב עם חתימתו, אולם גם הם, במידה וייבחרו בכך, יוכלו לאשר את ההסכם או אצל נוטריון, או בבית משפט.

חשוב להדגיש כי עבור זוגות נשואים חובה לאשר את הסכם הממון על ידי רשות מוסמכת, אחרת לא יהיה לו כל תוקף משפטי מחייב, לא ניתן יהיה להסתמך עליו ולא ניתן יהיה לתבוע רכוש בגינו.

עריכת הסכם ממון חייבת להיות מקצועית

כל הסכם משפטי הוא יצירה בפני עצמה וחשוב לנסח אותה בדיוק ובבהירות מירביים על מנת למנוע בעתיד פרשנויות שונות הנובעות מניסוח בלתי ברור. לכן, מומלץ להיעזר באיש מקצוע: עורך דין הסכם ממון, ולערוך את ההסכם באמצעותו. בארגון משפחה חדשה תקבלו מידע וייעוץ משפטי שיוכל לפרוש בפניכם את כל האפשרויות והנושאים אותם ניתן לכלול בהסכם הממון ומה לא ניתן לכלול בו. כמו כן תוסבר לכם המשמעות המשפטית של כל עניין ועניין לרבות משמעותה של חתימתכם על המסמך.

הסכם ממון ומסמכים אחרים

הסכם ממון אשר נערך כראוי ואושר כנדרש מבטל כל הסכם אחר שאשר נחתם בעבר בין בני הזוג, מובן שאין בכוחו של ההסכם לסתור הסכמים אשר נערכו מול גורמים שלישיים (לדוגמא הסכם שכירות).

בנוסף, חשוב לדעת שהסכם ממון הוא אינו תחליף לצוואה.

הצוואה היא מסמך משלים להסכם ממון ואין די בעריכת הסכם הממון לקביעת עתידו של הרכוש לאחר פטירתנו.

רק בצוואה אדם יכול להסדיר מה יהיה על רכושו לאחר פטירתו, הן משום שהסכם הממון הוא בין בני הזוג ולא בינם ליורשיהם והן משום שאדם אינו יכול להסכים על חלקים ברכוש של בן זוגו. על מנת להבטיח את מימוש רצונו של כל אחד מבני הזוג, יש לקבוע את ההסדרים הרכושיים גם בצוואה. זאת ועוד, בהסכם הממון לא ניתן לקבוע מה ייעשה ברכושנו לאחר מותנו, הוא איננו צוואה ומכאן שאין גם לחייב בהסכם את בני זוגנו כיצד לנהוג ברכושנו או יותר מכך ברכושם, לאחר הסתלקותנו, כל אלה מקומם בצוואה.

חשיבות ההסכם עבור בני זוג ידועים בציבור

היות וחוק יחסי ממון לא חל על בני זוג ידועים בציבור, אלה נמצאים בחוסר ודאות רב עוד יותר בסוגיית השיתוף בנכסיהם. אילו מהנכסים יהיו משותפים ואילו נפרדים? מתי מתחילה שותפות בנכסים בין בני זוג שלא נישאו? האם מהיום בו שכרו דירה ביחד? או כשפתחו חשבון בנק משותף? הפגישו את הוריהם לארוחה משותפת? שינו את שם משפחתם לשם משותף? או שמא רק כשנולדו להם ילדים משותפים?

הסכם ממון יכול לתאם בין הציפיות של בני הזוג ולמנוע מהם התדיינויות משפטיות ארוכות בעתיד.

הבונוס הנלווה שמספק ההסכם עבור בני זוג לא נשואים טמון בכך, שהם יוכלו להשתמש בהסכם המשפטי גם כהוכחה לעצם הקשר הזוגי ביניהם. לפיכך, ההסכם יסייע בידיהם לקבל את ההכרה של מוסדות המדינה השונים כבני זוג לכל דבר, גם מבלי שנישאו זה לזה.

פרטים נוספים וייעוץ תוכלו לקבל אצלנו ב"משפחה חדשה"

צרו קשר טלפוני 03-5660504

אירית רוזנבלום בגוגל+
מרקטיזם - פרסום בגוגל / פרסום באאוטבריין