מ – מילון המשפחה החדשה

האות מ במילון המונחים של משפחה חדשה

מ – מילון המשפחה החדשה

מאמי

אמא באנגלית על דרך חיבה. כמו כן, כנראה כאות כבוד שרוחשים גברברינו לאמהותיהם, היקרות שבינינו יזכו להיקרא כך גם הן. בנוסף, משמש גם לכינוי של ילדים, גורים וטף, ייתכן בשל הרגשות האימהיים של חיבה עזה ושל הרצון הזה לחבק, שהם מעוררים בנו.

מורדת

לשונית: מתקוממת נגד הסמכות. לענייננו: אישה אשר מסרבת למלא את חובותיה כאישה כלפי בעלה, ואנחנו לא מדברים על הכנת האוכל. ע"פ ספר כתובות, העונש על מריה של האישה הוא כי "פוחתין לה מכתובתה". בימינו, נראה כל העניין כאילו האישה נקנית על ידי בעלה תמורת כתובתה, עם התניה לפיה במידה ויסתבר לבעל שהסחורה שקנה אינה ממלאת את יעודה, יוכל לקבל הנחה רטרואקטיבית. במקרים הקשים, ינסה אף להחזירה לספק ולבקש זיכוי.

מזוכיזם

תשוקה חולנית של אדם לספק את תאוותו המינית על ידי צער או עינויים גופניים שגורמת לו האישיות האהובה עליו. בעבר, בטרם קיבלו זכויות הפרט לחיים בכבוד לתמיכה ולביסוס שיש להן היום, נאלצו נשים רבות להישאר במסגרת של חיי נישואין אומללים, וסבלו מהתעללות פיזית ונפשית בלא יכולת לקום ולעזוב. היום אנו מכירים בכך שלכל אדם זכות מובנית לנהל חיי משפחה מאושרים ותקינים, ולכן, מי שמסכים להשלים ברמת היום יום עם סבל שנגרם לו במערכת יחסיו עם בן או בת זוגו, בינינו, חייב להיות קצת מזוכיסט.

מזונות

שלא כמו שזה נשמע, אינו מכוון רק למוצרים גסטרונומיים. לפי ההלכה, חיובו העיקרי של בעל כלפי אישתו, הוא לספק לה את כל הדרוש לכלכלתה (מזונות במהלך חיי הנישואין), ובמקרה, חלילה, של מות הבעל, תזכה האלמנה למזונות למחייתה בנוסף לשווי כתובתה. להבדיל, אם יעלו הנישואין על שרטון, אין האישה זכאית לקבל מזונות לעצמה מעבר למועדמתן הגט, אלא עבור ילדיה הקטינים בלבד. על כן, באופן מצער, לעתים קרובות נכנס בשיקולי האישה לגבי כדאיות הגירושין.

ממוןהסכם ממון

ממחזר קנדומים

קמצן

מעמד אישי

סטטוס בלעז – למרות ששמו מרמז כי הוא אמור להיות ענייננו האישי, לרוב נמצא כי הוא מהווה נושא לעניין ציבורי, ואנו נשאלים עליו בעת קבלה לעבודה, באירועים חברתיים ומשפחתיים ואף בעת היתקלות מקרית ברחוב באנשים שלא פגשנו מאז ארגז החול בגנון של דגנית. נורמות חברתיות ארכאיות "מקובלות" של מעמד אישי יוצרות עלינו לחץ חברתי, ומהוות לעתים שיקול מיותר בהחלטה למסד את הזוגיות בנישואין, בעוד בפועל קיימות מסגרות זוגיות אחרות, שבמקרים רבים עשויות להיות מתאימות יותר.

מערכת יחסים

ולא בכדי נוצרת אסוציאציה ישירה לניתוח מערכות. קשר בין שני אנשים או יותר, שאינו קשר מזדמן, יוצר רשת שלמה של רגשות, התחייבויות והסתמכויות. חוסר הבנה של מי מהצדדים את הצד או הצדדים הנוספים בקשר, או חוסר התחשבות הדדית, עשויים להביא לכשל מערכתי.

מעשים טובים

כינוי לקיום יחסים זוגיים, ובמילים אחרות, קודם חופה אח"כ מעשים טובים.

משיכה

תכונה פיזיקלית המתארת שאיפה בלתי נשלטת של X להתקרב אל Y. בשונה מחפצים דוממים עם שדות מגנטיים קבועים, רמת משיכתם של אנשים אל אנשים אחרים משתנה לפי תקופות, מצבי רוח, ואח'.

משיכת יתר

קיימת בעיקר לנוכח השיטות הכלכליות והבנקאיות במדינתנו. מתרחשת לא רק בהקשר של זוגיות ומשפחה, אך משום-מה נוטה לגדול דווקא בנסיבות אלו. לא פעם, כאשר קיים מצב של משיכה (ע"ע) יתרה, זה יוביל גם למצב של משיכת יתר.

משכנתא

לרוב היחידים והמשפחות במדינת ישראל, הדרך היחידה לרכוש יחידת דיור משלהם. בדרך כלל, נוכל לקבוע מתי והיכן היא תתחיל, אך כמעט לעולם לא – מתי וכיצד היא תסתיים.

משמורת

לענייננו, זכותו של הורה להחזיק בילדו הקטין, כאשר הוא חי בנפרד מההורה השני – אם בשל גירושין ואם בשל פרידה. להורה השני, ככלל, ייקבעו הסדרי ראיה, שיפרטו באיזו תדירות יהיה רשאי לבקר את הילדים שאינם גרים עמו.

משפחה

נכון להיום בכל העולם נשחקת ההגדרה הקלאסית – אבא ואמא נשואים עם ילדים – ונוצרים תאים משפחתיים מסוג אחר, כאלה שבעבר נחשבו ללא קונבנציונליים. גם בישראל, כיום, קרוב למחצית התאים המשפחתיים אינם כוללים בני זוג יהודים שנישאו כדמוי, וביניהם: זוגות מעורבים, בני דת / לאום שונים, משפחות חד הוריות, משפחות חד מיניות, ידועים בציבור שאינם נשואים ועוד.

משפחה חדשה

ארגון השואף לקדם את מעמדם של כל התאים המשפחתיים הקיימים בישראל, ופועל מתוך תפיסה כי לכל אדם הזכות להקים משפחה, וכי המשפחה, על כל סוגיה, הינה יחידה חוקתית, הראויה להגנת המדינה. לשם מימוש מטרותיו, פועל הארגון לחוקק חוק יסוד: המשפחה, וכן חוקים נוספים, שיגנו ויעניקו זכויות לכל תא משפחתי באשר הוא; הארגון מעניק יעוץ משפטי בענייני משפחה, עושה פעולות הסברה, מבצע מחקרים בתחום ואף עורך טקסי נישואין אזרחיים, המבוססים על עקרונות של שוויון, סובלנות והדדיות.

משרד הפנים

אחראי, בין השאר, למרשם האנשים הנמצאים, או המגיעים לשהות, בישראל. שם מנפיקים ויזות, אשרות עבודה, תעודות זהות ועוד מיני מסמכים לבירוקרטיה, אשר קובעים את הסטטוס של אזרחי ישראל ושל האזרחים הזרים בארץ.

פורסם בקטגוריות: מילון המשפחה החדשהתגיות: השאר תגובה

פרסם תגובה

שדות חובה מסומנים ב *

*
*

מותר להעזר בסימני HTML הבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

מרקטיזם - פרסום בגוגל / פרסום באאוטבריין