תקדים: בית משפט אישר צוואה ביולוגית של נפטר

הישג משפטי לארגון משפחה חדשה: פסק דין תקדימי מאשר צוואה ביולוגית אשר בה ציווה נפטר לעשות שימוש בזרע שהקפיא בבנק הזרע. פסק הדין התקדימי התקבל היום בבית המשפט לענייני משפחה בחדרה על ידי השופטת הדס גולדקורן. בפסק הדין כתבה השופטת: "אני מורה כי התובעים יוכלו לעשות שימוש במנות הזרע של המנוח הנמצאות בבנק הזרע של הנתבע לצורך הפרייתה של התובעת מזרעו של המנוח ויהיו זכאים לקבלם לידם לצורך זה". מדובר בפעם ראשונה בה מקבלת הצוואה הביולוגית, פתרון משפטי ייחודי של ארגון משפחה חדשה, אישור משפטי למימושה.

"זהו יום חשוב למשפחה ולזכויות המשפחה בארץ ובעולם" אומרת עו"ד אירית רוזנבלום, מייסדת ומנכ"לית ארגון משפחה חדשה "הוכחנו שהזכות למשפחה אינה מסתיימת עם מותו של אדם וניתן לממש את הזכות למשפחה, שאנו רואים בה זכות אדם ראשונה במעלה, גם לאחר המוות." רוזנבלום מבהירה כי המסע החל למעשה כבר משנת 2001 וההישג הנוכחי עוזר לייצר סדר בסוגיה. " לראשונה, אדם שהביע את רצונו המפורש כתב אותו וחתם עליו בפני עדים, זוכה להכרה רשמית של בית משפט, אשר יגשים את בקשתו. מדובר במהלך חדש של בקשה מפורשת של אדם לממש את צוואתו האחרונה".

סיפור המקרה מתחיל בבנובמבר 2008, כאשר ברוך פוזניאנסקי ז"ל השאיר לפני מותו צוואה כתובה להוריו ובה ביקש מהם, לעשות שימוש בזרע שהקפיא בבנק הזרע, לשם המשך מורשתו. עוד ציווה על הוריו שימצאו אישה אשר תוכל לגדל את הילד ותהייה לו לאם. חשוב היה לו להמשיך את החיים ולפני מותו מצא את הדרך לפחות להמשיך את הדור. פסק הדין שהתקבל היום מאשר הלכה למעשה את מימושה של הצוואה הביולוגית שהותיר פוזניאנסקי ז"ל לפני מותו.

המאבק המשפטי של משפחת פוזניאנסקי הסתיים בזאת לאחר פחות משנתיים. בעבר הביע היועץ המשפטי לממשלה התנגדות להבאת ילדים לעולם רק על סמך רצונם של הורי המת לנכד ממנו. "יש לבחון את טובת הילד שיבוא לעולם כיתום מאב," כתב  בזמנו היועץ. "זכות הפרט היא להביא ילד לעולם, אך אין זכות הקובעת כי יש להביא נכדים לעולם". היועץ התיר לבת זוגו של נפטר להשתמש בזרעו להבאת ילדים לעולם בהנחה שזה היה רצונו המשוער. עם זאת הוא קבע כי להוריו של נפטר או לקרובים אחרים המבקשים לעשות שימוש בזרעו אין מעמד חוקי בעניין. בקשה כזאת, כתב היועץ, חייבת להיות מובאת אליי ולזכות באישור בית המשפט. יחד עם זאת, לא הביעה הפרקליטות התנגדות למימוש בקשת הנפטר על בסיס הצוואה הביולוגית כיוון שבאמצעותה ניתן היה להוכיח את רצונו של הנפטר באופן ברור ומובהק, כאשר התובעים הם הוריו של המנוח והאישה המיועדת. בכך למעשה הופכת הצוואה הביולוגית לפתרון משפטי רלוונטי לרבים אשר מעוניינים להמשיך את מורשתם לאחר מותם.

פורסם בקטגוריות: עדכונים וחדשות, עיתונות ותקשורתתגיות: , , , השאר תגובה

פרסם תגובה

שדות חובה מסומנים ב *

*
*

מותר להעזר בסימני HTML הבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

מרקטיזם - פרסום בגוגל / פרסום באאוטבריין