אהוב את בת זוגך, ואל תירשם ברבנות / תומר פרסיקו

מאת משפחה חדשה, | פורסם בתאריך:9 ביוני 2011

הישראלי הממוצע נפגש עם הרבנות פעמים ספורות בחייו, אם כי ברגעים  משמעותיים מאוד: בעיקר כשהוא מתחתן או קובר קרוב משפחה. נדמה לי שפגישות  אלה הן פעמים רבות מעיקות ולא נעימות, ונדמה לי שזה כך מפני שנציגי הרבנות  הם פעמים רבות מעיקים ולא נעימים (יש אחרים המעדיפים אפשרות אחרת). מהיכרותי הקצרה עם חברה-קדישא קיבלתי את  הרושם שתשומת לבם נתונה בעיקר לצד ההלכתי הפורמלי ולצד הכספי של מעמד  הקבורה, ואילו כל מערך ההרשמה לרבנות מתחיל בדרך כלל בהרצאות מגוחכות-משהו  של רבניות דודתיות על "טהרת המשפחה" (מושג שעבור חילונים הוא לחלוטין חסר  פשר), ונגמר בהפקדת טקס הנישואין עצמו בידי רבנים חסרי הומור, שלמרות זאת  מנסים להצחיק והופכים את מעמד החופה למשהו שכולם מחכים שיעבור מהר, כדי  שיוכלו לגשת לאוכל ולריקודים.

אם אכן זהו המצב על פי רוב, נשאלת השאלה: מדוע רוב הישראלים מסכימים  לכך? בנוגע לקבורת קרובים, אני מנחש שלרוב האנשים קשה להתווכח עם סמכויות  דתיות ברגעים קשים שכאלה, זאת גם כי המפגש עם המוות מחדיר בנו יראת שמיים  פתאומית, וגם כי בזמנים כאלה פשוט אין כוח. בנוגע לחתונה, נדמה לי שלרוב  הישראלים בעצם לא כל כך איכפת. הם בעיקר רוצים "לגמור עם הקטע הרשמי"  ולהתפנות למסיבה, ולכן מוכנים לסבול את ההשפלה שבהאזנה להרצאות משונות על  דברים שלא נוגעים להם ולקיים טקס שאת רוב רובו הם בכלל לא מבינים. הם  יודעים שכדי להיחשב נשוי במדינה הזאת כך צריך, אז עושים.

מדוע אם כן נרשמים אנשים לנישואין ברבנות מדינת ישראל? כי זה החוק, כי  כך עושים כולם, כי "מצאנו רב דווקא נחמד שיעשה את זה מהר", כי "אצלנו הרב  לא התעקש שאביא הוכחה שהייתי במקווה", כי "אם לא נירשם הילדים יהיו  ממזרים", כי "זאת המסורת".

כל הסיבות הללו לא ממש טובות. חלקן ממש רעות. חלקן לא תואמות למציאות.  האם החוק במדינת ישראל קובע שעל יהודי להירשם לנישואין ברבנות? כן. הוא  קובע גם שאדם אחר, המשיא זוג יהודים שלא דרך הרבנות, צפוי לקנס של עד 5000  שקלים. אכן, מעט מדינות בעולם מחייבות כיום את אזרחיהם להתחתן אך ורק בצורה  דתית, ורק דרך הממסד הדתי שהן ממנות ומממנות. הדמוקרטיה היחידה במזרח  התיכון היא אחת מהן.

אם נדלג על חוסר החשיבה והניסיונות למצוא רב שיהיה איכשהו נורמלי, נגיע  אל שתי הסיבות האחרונות, שהן פשוט לא נכונות. על פי ההלכה, ממזרים אינם  תוצאה של היריון מחוץ לנישואין אלא של ניאוף. אישה נשואה הנכנסת להיריון  מגבר שאינו בעלה יולדת ממזר (ההפך, כאשר גבר נשוי מכניס אישה שאינה אשתו  להיריון, אינו מוביל ללידת ממזר). ומה בדבר המסורת? אם הכוונה היא למסורת  שתחילתה במאה העשרים, אז כן. הרי לפני כן לא היתה כלל מדינה ואנשים היו  נרשמים בקהילותיהם ולא במוסד רשמי כלשהו. מדובר אם כן במסורת צעירה ביותר.

ולמה לא להירשם ברבנות? לכך יש סיבות רבות, טובות ואמיתיות. קודם כל מכיוון שלא כולם יכולים להירשם  ברבנות. mamanאם נולדתם בארץ, אתם לא מאומצים, ואתם לא ברשימת הממזרים (כן, יש  כזו) – אתם מסודרים. אבל אם נולדתם, למשל, בארה"ב או באנגליה, תצטרכו  להוכיח שהוריכם רשומים בקהילה יהודית שמוכרת על ידי רב אורתודוקסי. אם  נולדתם ברוסיה, תהיו חייבים להוכיח שסבתא שלכם היתה יהודייה, גם אם צריך  בשביל זה לגרור אותה מבית האבות לבית הדין (וזה במקרה בטוב. במקרה הרע היא  קבורה בפרברי קייב ובמסמכים לא כתוב בכלל שהיא היתה יהודיה, כי הקומוניסטים  לא חשבו שצריך סעיף כזה בטופס). אם נולדתם בארגנטינה, והמסמכים שלכם, כמו  של רבים, נשרפו בפיגוע בשגרירות ב-1992, אתם בכלל בברוך.

עכשיו, אם במקרה התגיירתם, הרשו לי לברך אתכם בכניסתכם לעם היהודי, אבל  שלא תחשבו שתוכלו פשוט להתחתן כאן. תהיו חייבים להוכיח שהגיור שלכם מוכר  (כלומר, למשל, אינו צה"לי), ושאתם ממשיכים לשמור מצוות (גם כששמונים אחוזים  מהעם היהודי לא שומר). ואם את במקרה גיורת או גרושה ואהובך כהן, תשכחי גם  את מחתונה בארץ. בקיצור, הזכות להתחתן במדינת ישראל שמורה רק לבעלי כרטיס  מועדון. זו אפלייה אנטי-דמוקרטית, ויש להפסיק לשתף איתה פעולה.

אבל יש עוד סיבות. למשל, העובדה שלרבנות אין שום הערכה לתפיסת העולם  החילונית. לפקידי הרבנות החרדים (וגם לרבים מהסרוגים) זלזול מוחלט בהשקפת  עולם ליברלית, דמוקרטית ופמיניסטית, שמשותפת לרובנו. הם בזים לכך שגרתם יחד  לפני שהחלטתם להתחתן, הם בזים לכך שאת משכילה, הם בזים לעולמכם הערכי  ולתפיסת היהדות שלכם ("עגלה ריקה", כן?), ובאופן עקרוני הם רואים בכם  יהודים סוג ב'. למה להסכים להיות מושפלים?

ועוד לא נגענו ביחס המבזה הכרוך בתהליך הרישום עצמו. על השיעורים  המצחיקים של הרבנית, על היחס האדנותי של הרב המחתן – דיברנו. אבל מה שרבים  אינם יודעים הוא עם הזמן הולכות תופעות אלו ומחמירות. אם תשאלו את ההורים  שלכם הם יספרו לכם שלרובם לא היה כלל שיעור על "טהרת המשפחה". כיום יש  רבניות שדורשות נוכחות בחמישה שיעורים כאלה. לפעמים הן דורשות גם מהחתן  להיות נוכח. למה? כי הן יכולות.

אותם רבנים-פקידים גם מחליטים כיום עבור חילונים רבים את תאריך החתונה.  הם מחייבים אתכם לומר מתי קיבלה בת זוגתכם מחזור, וכך קובעים תאריכים  אפשריים לחופה, למרות שאין כלל הלכה האוסרת על חופה בזמן מחזור. אז למה הם  עושים את זה? כי הם רוצים למנוע מכם לגעת אחד בשני תחת החופה, למרות, שוב,  שבשבילכם האמונה שאסור לגעת באישה במחזור היא הבל מוחלט. אז למה הם עושים  את זה? כי הם מזלזלים בעולמכם הערכי. ועוד למה? כי הם יכולים. ולמה זה? כי  אתם נותנים להם את הכוח לכך.

ועוד נקודה שחייבים לגעת בה: אם חס וחלילה תתגרשו, או אז שוב תהיו  חייבים לעבור דרך הרבנות – והפעם תהיו באמת שבויים בידיהם, ובמיוחד את תהיי שבויה בידיהם. בתי דין רבניים הרי פועלים על פי ההלכה. ההלכה הרי  דורשת שהגבר ייתן את הגט. כאשר הגבר מסרב (למה? כי הוא לא רוצה לשלם  מזונות, כי הוא יכול בינתיים לעשות מה שהוא רוצה, כולל להכניס להריון את  חברתו החדשה, כי הוא פשוט רוצה להתנקם באשה), האישה הופכת להיות מסורבת-גט.  גברים רבים משחקים במקרה זה על השעון הביולוגי, וסוחטים אישה שרוצה ללדת  עוד ילדים (ושלא רוצה שהם יחשבו לממזרים) כך שתסכים לכל תנאי (ויתור על  המזונות וכו') עד שיתנו לה את הגט .

לאחרונה התבשרנו גם שהרבנות מרחיבה את סמכויותיה, ובניגוד מפורש לפסיקת בג"ץ מחייבת גם  אזרחים שנישאו בחו"ל ומבקשים להתגרש לעבור דרכה. המשמעות היא שגם מי שניסתה  לחמוק מידה הגסה של הרבנות וטסה לחו"ל כדי להינשא תהיה חייבת לסמוך על טוב  לבו של בעלה אם חלילה יתגרשו – וראו קליפ חביב שיצא לאחרונה בעניין זה.

משום כל הסיבות שלעיל אני וזוגתי לא נרשמנו ברבנות, ואנחנו גם לא  מתכוונים להינשא בחו"ל. מבחינת פקידות המדינה נישאר רשמית רווקים, או מה  שנקרא "ידועים בציבור" (למרות שכאמור נישואינו תקפים הלכתית, גם על פי  ההלכה האורתודוקסית). וכן, זו האלטרנטיבה שאני מציע: תתחתנו מתוך מחשבה,  מתוך לימוד המסורת, מתוך נאמנות לעולם הערכי שלכם, מתוך בעלות על יהדותכם, ואל תירשמו ברבנות. אגב, כ"ידועים בציבור" אתם ממילא מקבלים את כל הזכויות כחוק, בדקו והיווכחו.

הצעת חוק חדשה מבקשת להגביל את הרבני עורכי החופות ולאסור עליהם לקחת תמורה, נראה ? אולי ? (לקריאת ההצעה למניעת תשלום לרבנים מסדרי נישואין).

זה לא עניין אנטי-ממסדי וזה לא מתוך שנאת חרדים. המטרה כאן היא לנהוג  במוסריות כלפי כלל אזרחי המדינה, ולפעול מתוך אחריות לעתיד היהדות בישראל.  לטובתם של האזרחים ושל היהדות צריך להפריד בין החוק האזרחי לממסד הדתי.  המצב הנוכחי גורם לאפלייה בלתי-נסבלת מחד, ולחילול ה' גדול מאידך. "הממסד  הדתי משחית את מרקם המדינה והמדינה משחיתה את רקמת הדת", כתב לאחרונה דב הלברטל, מי שהיה ראש לשכת הרב הראשי לישראל.

ושוב: תתחתנו בחורף או בקיץ, בגן או באולם, חד-מינית או אורתודוקסית,  פשוט אל תשתפו ברגעים החשובים האלה את הממסד המכוער ההוא. את הרבנות צריך  להפוך לבלתי-רלוונטית, לפחות עד שיהיה אפשר חוקית להתחתן (ולהתגרש) בלעדיה.  אז תתאפשר חתונה לכל אזרחי המדינה, כל אחד על פי תפיסותיו, כל זרם ביהדות  על פי אמונותיו. הגיוני שכך יהיה במדינה יהודית-דמוקרטית, לא?

קחו אחריות על הרגעים המשמעותיים של חייכם. אל תתנו לרבנות לסרס לכם את החתונה, ואל תתנו להם לשלוט בגורלכם הזוגי אחריה. התחתנו מתוך מחשבה,  אחריות ומודעות. ושיהיה במזל.

תומר פרסיקו הוא חוקר בתוכנית לדתות זמננו באוניברסיטת תל-אביב. המאמר התפרסם לראשונה בבלוג שלו.

תעודת הזוגיות היא פתרון חוקי אזרחי ומוכר לנישואים בישראל. רוצים למסד את הקשר? צרו איתנו קשר בטלפון 03-5660504 (א'-ה' 09:00-18:00) או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:

למידע נוסף השאירו פרטים

פורסם בקטגוריות: מאמרים, נישואין ונישואין אזרחיים, עיתונות ותקשורתתגיות: , , 5 תגובות

5 תגובות

 1. רחלי שלו רחלי שלו
  Posted 29 בספטמבר 2015 at 0:57 | Permalink

  מהי החתונה ההלכתית שציינת במאמר? נשמח ללמוד עוד.

 2. משפחה חדשה משפחה חדשה
  Posted 29 בספטמבר 2015 at 1:20 | Permalink

  רחלי שלום,
  מדובר בטקס דתי לפי כללי ההלכה, אלא שהוא נערך לעיתים על ידי רב שאינו בעל רישיון עריכת חופות מטעם הרבנות.

 3. שיר שיר
  Posted 22 בנובמבר 2016 at 11:05 | Permalink

  היי,
  קשה להתעלם מהאנטי דתיות במאמר וחבל… אני חושבת שתעודת הזוגיות היא גם לאלו אשר מעריכים ואוהבים את המסורת ובעלי זיקה לדת אך אינם מאמינים בפרשנות הרבנות, או מקיימים מסורת יחד עם ערכי שוויון וחירות (תקף למשל לחברי הקיבוץ הדתי שלהם הדילמה גדולה מאוד האם להתחתן ברבנות).
  בנוסף, דובר על פרידה במקרי גירושין אך מה קורה במקרים גרועים מכך? שהבעל לא כשיר לתת גט? אנשים שהפכו לצמח עקב תאונת דרכים, נעדרים (למשל אישתו של רון ארד) ועוד מקרים שכובלות את האישה לקשר.

  סתם המלצות אולי למאמר המשך 🙂

 4. שי שי
  Posted 16 בספטמבר 2018 at 14:09 | Permalink

  ר' אם מסורבות הגט החילוניות יפסיקו להתייחס למושג הפרימיטיבי"ממזרים"וילדו ילדים מגבר אחר בלי לחכות לגט-ר' אז גם תיפתר בעית המסורבות וגם תיפתר בעית ה"ממזרים"!את מי הפרימיטיבים מפחידים כאן?לי אישית אין שום בעיה שילדי ייתחתנו אזרחית עם "ממזרות" ויקימו איתן משפחה!!!

 5. שי שי
  Posted 23 בספטמבר 2018 at 17:24 | Permalink

  הגיע הזמח שהחילוניות שמסורבות גט ישימו פס על בית הדין הרבני לא יחכו לגט וימשיכו בחייהן וכמובן ילדו ילדי לגבר שהן רוצות! הגיע הזמן להךסיק להתייחס למושג המפגר " ממזרים"! להיךך- הילדים שייולדו ובעיקר הבנות שביניהם יהיו פטורות מהצרה של החרבנות לדורי דורות ולא יוכלו להיות מסורבות גט לעולם.רק אם הארץ תתמלא באלפי " ממזרים"- אז הבעיה תיפתר!
  כן יירבו " ממזרים " בישראל!
  אני אישית ביקשתי מהילדים שלי שלא יווצרו בשום אופן על בחורה שהם ריצים להקים איתה משפחה אם ובגלל שהיא " ממזרה!
  אנחנו החילונים לא צריכים את החראדים וגם הדתיים להתחתן איתנו! זו בעיה שלהם!!!

פרסם תגובה

שדות חובה מסומנים ב *

*
*

מותר להעזר בסימני HTML הבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

מרקטיזם - פרסום בגוגל / פרסום באאוטבריין